دف‌نوازی کنار حافظ؛ صدایی که قرار نبود الان دربیاید
بازديد : iconدسته: ادبیات

چندین نفر سیاهپوش بر چهره دف‌هایشان در محوطه آرامگاه حافظ می‌نواختند و صدایی هماهنگ ‌را پژواک می‌دادند؛صدایی که گویا قرار بوده الان مسکوت بماند و بعدها دربیاید و به توصیف یکی از هواداران این گروه، اجرای دف‌نوازی خیلی خیلی سکرت بوده است.

کلیپی که از این اجرا به بیرون درز کرد، عبارت مبهم «امروز بازگشایی حافظیه» را داشت با زمانی نامشخص که به گفته مجری برگزاری این مراسم، این آیین را انجمن دوستداران حافظ جمعه دوم خردادماه ۹۹ در جوار مزار لسان الغیب اجرا کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت که زمان بازگشایی اماکن فرهنگی و تاریخی شیراز و استان فارس یکشنبه چهارم خرداد ۹۹ بود و این دو موضوع هیچ ارتباطی باهم نداشته‌اند و ندارند.

به هرحال این مراسم در شرایط شیوع کرونا بدون اطلاع رسانی قبلی و بدون حضور رسانه‌ها و با مشارکت حدود ۱۷۰ نفر نوازنده دف در آرامگاه تعطیل شده حافظ اجرا شد که متولیان امر معتقدند کلیپ‌های منتشر شده از این آیین در فضای مجازی، نسخه لو رفته است.

اظهارات متفاوت کاربران

پخش کلیپ دف نوازی در جوار آرامگاه حافظ خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس را نیز شوکه کرد زیرا این قشر و رسانه‌های رسمی نیز از اجرای آن هیچگونه اطلاعی نداشتند تا با پوشش خبری مناسب موجبات پخش این رخداد را به صورت غیر لو رفته و غیر سکرت فراهم کنند.

انتشار تصاویر بی کیفیت از آیین دف نوازی حافظیه در فضای مجازی واکنش های متفاوتی را نیز به همراه داشت بگونه‌ای که برخی کاربران معتقد بودند که پخش این کلیپ و بازگشایی حافظیه در شرایط شیوع کرونا می تواند انگیزه سفر کردن به شیراز را افزایش دهد و این موضوع می تواند بر شمار مبتلایان به کرونا در شیراز و استان فارس بیافزاید.

برخی کاربران نیز از برگزاری این مراسم ابراز خرسندی و کامنت‌هایی در حمایت از اینگونه برنامه ها برای افزایش روحیه اجتماعی منتشر کردند.

واکنش برخی کاربران نیز جالب توجه و بدین شکل بود که در شرایط شیوع کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی متولیان برگزاری این مراسم چگونه توانسته اند مجوزهای لازم را اخذ کنند و اینکه هنرمندان بسیاری در شرایط کنونی همه گیری بیماری کرونا به دنبال دریافت مجوز اجرای کنسرت مجازی در حافظیه بودند اما تاکنون موفق نشده‌اند.

برخی دیگر از کاربران آیین دف نوازی در جوار آرامگاه حافظ در شرایط شیوع کرونا را با جشن‌های برگزار شده در خوزستان مقایسه و از برگزاری این گونه مراسم در زمان شیوع کرونا انتقاد کردند.

دف‌زنی کرونایی با اخذ مجوزهای لازم

مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس به ایرنا گفت: براساس دستور ستاد ملی مبارزه و پیشگیری از بیماری کرونا اماکن تاریخی و فرهنگی استان فارس از جمله آرامگاه حافظ از یکشنبه چهارم خرداد ۹۹ مصادف با عید سعید فطر بازگشایی شد.

امیری پاسخ به سوالاتی در خصوص برگزاری آیین دف زنی در حافظیه را به یکی از همکاران خود ارجاع داد.

سرپرست امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنابع دستی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: انجمن دوستداران حافظ با اخذ مجوزهای لازم در روز جمعه دوم خردادماه ۹۹ اقدام به برگزاری آیین دف نوازی گروهی در مجموعه حافظیه کرد.

پیام غرابی افزود: این برنامه به مناسبت عید سعید فطر تدارک دیده شده بود که با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس انجام شد.

لو رفتن برنامه و گسستن شیرازه کار 

غرابی در پاسخ به این اینکه چرا این مراسم به صورت رسمی برنامه ریزی و به رسانه‌ها نیز اطلاع داده نشده بود که پوشش خبری این آیین را انجام دهند،گفت: مشکلات فنی در انتشار تصاویر این مراسم رخ داده و عملا شیرازه کار از دست متولیان آن در رفت به گونه‌ای که قرار بوده کلیپ این آیین در ایام عید فطر از سوی برگزارکنندگان منتشر شود اما زودتر از این موعد تصاویر آن از سوی برخی در فضای مجازی نشر داده شد.

وی جوابی برای پاسخ دادن به این سوال نیز نداشت که آیا انتشار این کلیپ در ایام شیوع کرونا منجر به افزایش میل سفر به شیراز نخواهد شد؟

باز هم خودسرها 

مدیرعامل انجمن دوستداران حافظ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد : آیین دف نوازی جمعه دوم خرداد با اخذ مجوز مورد نیاز از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس در مجموعه حافظیه انجام شد.

مهران محمدی با بیان اینکه مقرر بود که از این آیین کلیپی تهیه و به مناسبت عید سعید فطر منتشر شود،افزود: یکی از کارکنان اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس که در محل برگزاری این آیین حضور داشته خودسرانه اقدام به ضبط کلیپی ۵۹ ثانیه‌ای و نشر آن در فضای مجازی کرده است.

وی ادامه داد: اقدام این فرد نسبت به پخش خودسرانه کلیپی کوتاه از این مراسم باعث به هم خوردن برنامه ریزی های انجام شده برای برگزاری این آیین شد.

او اضافه کرد: تصاویر و کلیپ های این مراسم با دوربین های حرفه ای ضبط شده و در مرحله تدوین قرار دارد اما کلیپی که بصورت خودسرانه پخش شده با دوربین تلفن همراه ضبط شده و از کیفیت مناسبی نیز بهره مند نیست.

مدیرعامل انجمن دوستداران حافظ گفت: این آیین با همکاری حدود ۱۷۰ نفر نوازنده دف و با انجام پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله حدود دو و نیم متری انجام شده است.

پاسداشت عید فطر در نظر بوده نه جذب گردشگر

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه تهیه و انتشار این کلیپ باعث افزایش آمار گردشگران شیراز و فارس در شرایط شیوع کرونا نخواهد شد؟ گفت: برنامه ریزی اجرای این مراسم بر مبنا این شکل گرفت که حافظیه حدود ۳ ماه تعطیل بوده و سعی کردیم با اجرای این برنامه فضایی متفاوت با رعایت تمام موارد بهداشتی در روز عید سعید فطر رقم بخورد.

محمدی ادامه داد: هیچ هدف‌گذاری برای جذب گردشگر در ایام شیوع کرونا با اجرای این برنامه فرهنگی در نظر گرفته نشده و حتی در زمان اجرای آن هیچ اطلاعی از بازگشایی اماکن فرهنگی شیراز نیز نداشتیم و برای اجرای این برنامه فاصله اجتماعی نیز رعایت شده است.

وی اظهار داشت: استفاده از ماسک و تجهیزات بهداشتی تا لحظه شروع دف نوازی توسط نوازنده‌ها رعایت شده و فاصله‌ها نیز پیش از شروع برنامه توسط عوامل پشتیبانی مشخص شده بود.

سیاه برای عید؟

مدیرعامل انجمن دوستداران حافظ گفت: این گلایه اکنون وجود دارد که متولیان شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی و ادمین پیج‌ها نیز نباید بدون رضایت تهیه کننده این برنامه اقدام به انتشار کلیپ غیرحرفه‌ای و لو رفته مراسم می کردند.

وی اظهار داشت: سابقه اجرای موسیقی در حافظیه طولانی است اما اجرای موسیقی زنده با این تعداد نوازنده برای اولین بار صورت گرفته است.

محمدی در توضیح دلیل پوشیدن لباس مشکی توسط نوازنده‌های حین اجرای این برنامه نیز گفت: دلیل انتخاب رنگ مشکی به این جهت بود که انجمن دوستداران حافظ بودجه کافی برای تهیه لباس یکدست برای همه نوازنده‌ها نداشت و بخاطر اینکه اغلب نوازنده‌ها لباس مشکی شخصی داشتند مقرر شد که همه یکدست با این رنگ لباس در آیین شرکت کنند.

وی اظهار داشت: انجمن دوستداران حافط اکنون در هفده‌همین سالگرد فعالیت خود است و تنها انجمن ملی حوزه ادبیات ایران محسوب می شود که ۱۲ دفتر نمایندگی در سراسر کشور دارد و تاکنون بیش  از سه هزار برنامه فرهنگی در سطح کشور نیز انجام داده و با همت این انجمن آیین یادروز حافظ در ۱۲ شهر ایران برگزار می شود.

مدیرعامل انجمن دوستداران حافظ گفت: اجرای آیین دف نوازی در مجموعه حافظیه توسط شاگردان هفت نفر از استادان برتر دف در شیراز انجام گرفت.

وی با تاکید بر اینکه باید کسانی که در این مراسم شرکت کردند رعایت امانت داری را انجام می دادند،افزود: انتشار خودسرانه کلیپ این مراسم موجب وارد آمدن زیان مالی به تهیه کنندگان نیز شده است.

محمدی بیان کرد: تصاویر و فیلم‌های برگزاری این مراسم که اکنون در مرحله امور فنی تولید قرار دارد بزودی و در آینده نزدیک با کیفیت مناسب و در شان مخاطبان تهیه و منتشر خواهد شد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY