دیدیه دکواین در راس مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه قرار گرفت
بازديد : iconدسته: ادبیات

دیدیه دکواین به عنوان رییس جدید آکادمی گنکور فرانسه انتخاب شد.

مهر به نقل از فیگارو، دیدیه دکواین در حالی به عنوان رئیس جدید آکادمی گنکور انتخاب شد که گفت مهم‌ترین هدفش این است که به منظور تقویت زبان فرانسوی بتواند به بین‌المللی‌تر شدن این جایزه کمک کند.

در مراسم نهاری که در رستوران دروان پاریس برگزار شد اعضای آکادمی گنکور گرد آمدند تا رئیس جدید این آکادمی را انتخاب کنند.

دکواین که زاده ۱۳ مارس ۱۹۴۵ در بولونی-بیانکور است، جایگزین برنادر پیوو می‌شود. پیوو از یکم ژانویه امسال بازنشسته شد.

رئیس جدید گنکور که نویسنده و فیلمنامه‌نویس است، در دور نخست رأی‌گیری با کسب ۵ رأی انتخاب شد. فرانسواز شاندرنگور موفق به کسب ۳ رأی شد.

رابطه دیرینه دکواین و گنکور

دیدیه دکواین و مهمترین جایزه ادبی فرانسه رابطه دیرینه‌ای با هم دارند و این نویسنده سال ۱۹۷۷ و زمانی که ۳۲ سال داشت با رمانی با عنوان «جان هِل» به عنوان برنده جایزه گنکور انتخاب شد. این رمان درباره یک شوینده پنجره در آسمان‌خراش‌های نیویورک بود.

وی از سال ۱۹۹۵ درست در روزی که فرانسواز شاندرنگور به عضویت آکادمی گنکور درآمد، وارد هیأت داوران این آکادمی شد.

این نویسنده ۷۴ ساله فرزند هنری دکواین فیلمساز است. او کارش را به عنوان روزنامه نگار در «فرانس سویی» و «فیگارو» شروع کرد و ازدواج کرده و پدر ۳ فرزند است. یکی فرزندان وی ژولین دکواین نویسنده است.

در زمانی که دکواین هنوز روزنامه‌نگار بود و از سال ۱۹۶۶ رمان نویسی را با رمان «محاکمه یک عشق» شروع کرد و پس از آن ۲۴ رمان دیگر نوشت.

وی از بنیانگذاران انجمن نویسندگان مولتی میدیا هم هست و برای فیلمنامه‌هایش هم شهرت دارد. او با کارگردان‌هایی چون مارسل کارنی، رابرت انریکو، هنری ورنویی و مارون بغدادی همکاری کرده و برای فیلم «خارج از زندگی» جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره فیلم کن را دریافت کرده است.

اما موفقیت بزرگ‌تر وی در تلویزیون بوده که نویسنده شمار زیادی فیلمنامه اقتباسی و غیراقتباسی بوده است. او جوایزی نیز در این زمینه کسب کرده است.

جدیدترین رمان وی با عنوان «دفتر باغ‌ها و برکه‌ها» سال ۲۰۱۷ درباره زنی جوان در ژاپن قرن دوازدهم منتشر شد.

وی ۱۰ عنوان کتاب غیرداستانی نیز در کارنامه دارد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY