شعر جعلی در تلویزیون
بازديد : iconدسته: شعر و داستان

کمپین مبارزه با نشر جعلیات اعلام کرد شعری که به نام مولانا توسط اردشیر رستمی در برنامه «کتاب‌باز» خوانده شده شعر این شاعر نیست.

به گزارش ایسنا، در برنامه «کتاب‌باز» با اجرای سروش صحت، اردشیر رستمی هنرمندی که با بازی در نقش «شهریار» در ذهن‌ عموم مردم مانده و حافظه شعری خوبی هم دارد شعری را به نام مولانا خوانده است که کمپین مبارزه با نشر جعلیات اعلام کرده این شعر از مولانا نیست.

البته پیش‌تر نیز شاهد منسوب کردن شعرهای جعلی به شاعران مطرح توسط سلبریتی‌ها و در برنامه‌های تلویزیونی بوده‌ایم. 

این‌بار اردشیر رستمی، کاریکاتوریست، تصویرساز، شاعر و بازیگر در برنامه تلویزیونی «کتاب‌باز» که با اجرای سروش صحت در شبکه نسیم و با محوریت کتاب پخش می‌شود، شعری را به نام مولانا خوانده که اعلام شده از آنِ او نیست؛ «ای که می‌پرسی نشان عشق چیست؟/ عشق چیزی جز ظهور مهر نیست». 

کمپین مبارزه با نشر جعلیات که چند سالی است با همکاری فرزندان عده‌ای از نویسندگان و شاعران و نیز استادان دانشگاه در حوزه معرفی آثار ادبی جعلی فعالیت می‌کند با هشدار دوباره این موضوع نوشته است: «آقا و خانم سلبریتی! 
 مهمانان محترمِ برنامه‌های فرهنگی!
ای کسانی که تریبون صدا و سیما را در اختیار دارید!
ای کسانی که در فضای مجازی مخاطبان زیادی دارید! 

ادبیات را بازیچه دست خود نکنید، «لطفاً.» 
اگر هم قصد اظهار فضل دارید، لطف بفرمایید شعر یا نثری را که قرار است از قول بزرگان بخوانید از منابع موثق و از کتاب‌های معتبر انتخاب کنید و به صفحه‌های مجازی اعتماد نکنید. 

پی‏‌نوشت: در این فایل آقای اردشیر رستمی در برنامه تلویزیونی کتاب‌باز، شعری را به‌غلط به مولانا نسبت داده‌اند. از ایشان و دست‌اندرکاران برنامه‌هایی مانند کتاب‌باز که رسالت‌شان ترویج کتاب‌‏خوانی است انتظار بیشتری می‌رود که به این نکته‌ها توجه کنند؛ تا مبادا که سایت‌باز شوند!»

پیش‌تر نیز سیدمحمود انوشه در قسمتی از برنامه تلویزیونی «دورهمی» که در دی‌ماه سال گذشته از تلویزیون پخش شد، بیت‌هایی را منتسب به مولانا معرفی کرده و خوانده و گفته بود که بنای زندگی‌اش را تغییر داده است. 


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY