نامه انجمن نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی به شرکت والت‌دیزنی
بازديد : iconدسته: ادبیات

انجمن نویسندگان فانتزی و داستان‌های علمی تخیلی آمریکا (SFWA) در نامه‌ای خطاب به شرکت فیلم‌سازی والت‌دیزنی خواستار پرداخت حقوق عقب‌افتاده «الن دین فاستر» نویسنده داستان اصلی جنگ ستارگان در سال ۱۹۷۶ است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیوایر، انجمن نویسندگان فانتزی و داستان‌های علمی تخیلی آمریکا (SFWA) در نامه‌ای خطاب به شرکت فیلم‌سازی والت‌دیزنی خواستار پرداخت حقوق عقب‌افتاده «الن دین فاستر» نویسنده داستان اصلی جنگ ستارگان در سال ۱۹۷۶ است. اولین رمان از مجموعه داستان‌های جنگ ستارگان در این سال شش ماه قبل از ساخت اولین فیلم این مجموعه منتشر شد.

فاستر در نوشتن رمان‌های بیگانه نیز شرکت داشته است. در نامه نویسندگان به والت‌دیزنی آورده شده است که فاستر ادعا می‌کند که شرکت فیلم‌سازی در پرداخت حق‌التالیف مربوط به رمان‌ها در دو قسمت ابتدایی فیلم اهمال کرده است. فاستر می‌گوید والت‌دیزنی در ساخت هر سه نسخه بیگانه هیچ مبلغی به او پرداخت نکرده است.

جنگ‌های ستاره‌ای که در ایران با نام جنگ ستارگان نیز شناخته می‌شود، نام یک سری فیلم حماسی در سبک اپرای فضایی است که جورج لوکاس کارگردان آمریکایی خالق آن است. این فیلم ماجرای شخصیت‌های متفاوت را در قالب «مدت‌ها پیش، در کهکشانی دور افتاده» نشان می‌دهد.

اولین قسمت این فیلم در سال ۱۹۷۷ با عنوان جنگ ستارگان منتشر شد سپس هنگام اکران مجدد در سال ۱۹۸۱ نام آن تغییر یافت به قسمت چهارم: امیدی تازه و باعث گسترش جهان جنگ ستارگان در فرهنگ عامه در سراسر جهان شد. بعد از آن دنباله‌های موفقیت‌آمیز دیگری با نام امپراتوری ضربه می‌زند و بازگشت جدای به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۳ معرفی شدند.  این سه فیلم سه‌گانه اصلی جنگ ستارگان را تشکیل می‌دهد.

پس از آن سه‌گانه پیش‌درآمد در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۵ منتشر شدند. پس از گذشت ده سال سه‌گانه‌ای جدید با فیلم نیرو برمی‌خیزد پا به عرصه نهاد، این سه گانه با آخرین جدای در سال ۲۰۱۷ ادامه یافت و با فیلم خیزش اسکای واکر در سال ۲۰۱۹، سه گانه ی دنباله نیز پایان یافت. هر نه فیلم نامزد جایزه اسکار موفقیت‌های تجاری چشمگیری کسب کردند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY