هالی روبن‌هولد برنده جایزه بیلی جیفورد ۲۰۱۹ شد
بازديد : iconدسته: ادبیات

  برنده جایزه بیلی جیفورد، که بزرگداشت آثارغیرداستانی است، اعلام شد و هالی روبن‌هولد با داستان «پنج: زندگی ناگفته زنانی که توسط جک ریپر به قتل رسیدند» موفق شد جایزه ۵۰ هزار دلاری بیلی جیفورد امسال را به دست آورد.

ایبنا به نقل از گاردین: «پنج: زندگی ناگفته زنانی که توسط جک ریپر به قتل رسیدند» نوشته هالی روبن‌هولد، مورخ اجتماعی برنده جایزه بیلی جیفورد ۲۰۱۹ شد.

 استیگ آبل، رئیس هیئت داوران امسال گفت با این وجود که فهرست نهایی امسال از آثار مهم و بااهمیتی تشکیل شده بود اما همه اعضا معتقد بودند که «پنج» برگزیده این فهرست است. «پنج» خیلی هوشمندانه نگاشته شده است. داستانی جذاب و پیام اخلاقی مهمی دارد و درباره زمانه ما نوشته شده است و از نظر من ربط داستان به عصر حاضر از روایت اهمیت بیشتری دارد و جالب اینجاست که این کتاب روایت بی‌نظیری هم دارد.»

روبن‌هولد هفتمین زنی است که در طول ۲۱ سال برگزاری جایزه بیلی جیفورد به عنوان برنده اعلام می‌شود. قرار است سریالی تلویزیونی هم از این کتاب تولید شود.

 زنان نقش پررنگی در فهرست نامزدهای نهایی جایزه امسال بیلی جیفورد داشتند. پنج کتاب از شش اثر حاضر در فهرست نهایی توسط نویسندگان زن نوشته شده بودند. این در حالی است که بیشتر نویسندگان آثار غیرداستانی مردان هستند.

آزاده معاونی، نویسنده و خبرنگار ایرانی-آمریکایی نیز در فهرست نهایی جایزه بیلی جیفورد حضور داشت. «مهمان خانه بیوه‌های جوان» نویسنده آزاده معاونی درباره زنانی است که تصمیم گرفت به گروه داعش بپیوندند. معاونی قبلاً خبرنگار مجله تایم بود و در حال حاضر در لس‌انجلس تایمز مشغول به فعالیت است.

ویلیام فیور با کتاب «زندگی لوسیان فروید: جوانی» تنها نویسنده مرد حاضر در فهرست نهایی بود که در نهایت قافیه را به خانم‌های نویسنده باخت. هفت نویسنده زن و پنج نویسنده مرد در فهرست اولیه جایزه امسال حضور داشتند.

«مائوئیسم: تاریخچه جهانی» نوشته جولیا لاول، «ساعات خشم: قتل، کلاهبرداری، و آخرین دادگاه هارپر لی» نوشته کیسی سِپ ، «بر روی کلیسای شن» نوشته لورا کامینگ، «مهمان خانه بیوه‌های جوان» نوشته آزاده معاونی نامزدهای نهایی جایزه امسال بیلی جیفورد بودند.

جایزه ادبی «بیلی جیفورد» پیش از این با نام جایزه «ساموئل جانسون»، نویسنده انگلیسی قرن هجدهم شناخته می‌شد که آثار مهمی در زمینه غیرداستانی، از جمله زندگی‌نامه نویسندگان بزرگ انگلستان را در کارنامه خود دارد. این جایزه هر ساله به بهترین اثر غیرداستانی به زبان انگلیسی اهدا می‌شود.

جایزه بهترین کتاب غیرداستانی «بیلی جیفورد» در سال ۲۰۱۶  به کتاب «خیابان شرقی غربی» نوشته «فیلیپ سَندز» و در سال ۲۰۱۷ به کتاب «چگونه از طاعون جان سالم به در ببریم» نوشته دیوید فرانس، و در سال ۲۰۱۸ به «چرنوبیل: تاریخچه یک تراژدی» نوشته سرهی پلاخی اهدا شد.

 برنده اصلی جایزه «بیلی جیفورد» در سال‌های گذشته هدیه ۳۰ هزار پوندی دریافت می‌کرد و به هر کدام از نامزدهای حاضر در فهرست نهایی نیز ۱۰۰۰ پوند تقدیم می‌شد اما امسال به برنده جایزه ۵۰ هزار پوندی اهدا شد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY