«کشتن کتابفروش»، ۳۶ هزار تومان آب می‌خورد
بازديد : iconدسته: ادبیات

ترجمه‌ فارسی «کشتن کتابفروش»، مهم‌ترین کتاب سعد محمد رحیم با ترجمه‌ی محمد حزبائی‌زاده، توسط نشر نیماژ منتشر و در کتابفروشی‌های سراسر کشور توزیع شد.

به‌ گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «کشتن کتابفروش» یکی از مهم‌ترین رمان‌های سعد محمدرحیم است که درمدت یک سال، نه‌تنها ۱۰ بار تجدید چاپ شد، بلکه چندین ترجمه از این اثر در کشورهای مختلفی منتشر شد.

همچنین این رمان که سال ۲۰۱۶ نوشته شده است، به فهرست نهایی جایزه‌ بوکر عربی راه یافت.

در این رمان، ما با روزنامه‌نگاری مواجهیم که در داستانی پرکشش و با گره‌افکنی و گره‌گشایی‌های پی‌درپی، پرده از رازهای زندگی مقتول و دوره‌ای از تاریخ عراق برمی‌دارد.

داستان از این قرار است که روزنامه‌نگاری به نام ماجد بغدادی با تماسی از سوی مردی ناشناس و ظاهراً با نفوذ و ثروتمند، مأمور می‌­شود تا با دریافت پیش‌­پرداختی کلان، گزارشی دقیق درباره‌ قتل کتابفروشی ۷۰ ساله تهیه کند.

او به سرعت راهی شهر بعقوبه می‌شود و با آشنایان و نزدیکان مقتول آشنایی برقرار و اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند.

دفتر یادداشت‌های روزانه مقتول و نامه‌هایی که میان او و زنی فرانسوی به نام ژانت رد و بدل شده است، پرده از رازهای شخصیت مبهم و زندگی سیاسی، هنری و فکری مقتول برمی‌دارند. اما همچنان گره‌های بسیاری در این ماجرا وجود دارند….

سعد محمد رحیم، دانش‌آموخته‌ رشته اقتصاد و نیز مدرس و روزنامه‌نگار بود.

علاوه‌بر تعدادی پژوهش سیاسی، شش مجموعه‌داستان از سعد منتشر شده است. همچنین سه رمان «گرگ‌ومیش آبچران» (برنده‌ جایزه‌ی نخست نوآوری رمان عراق در سال ۲۰۰۰)، «نغمه‌ یک زن، شفق دریا» (۲۰۱۲) و «مرگ کتاب‌فروش» (۲۰۱۶) از آثار اوست.

سعد محمدرحیم در نهم آوریل ۲۰۱۸ و بعد از حضور در جشنواره‌ گلاویژ در سلیمانیه دچار حمله‌ قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. دو رمان «وقتی کوزه شکست» و «قطاری به سوی خانه‌ هانا»، پس از مرگ سعد از او منتشر شد.

سعد محمدرحیم درسال ۲۰۰۵ جایزه‌ بهترین پژوهش مطبوعاتی عراق و در سال ۲۰۱۰ جایزه‌ خلاقیت در داستان کوتاه را به خاطر مجموعه‌داستان «گل‌بادام» (۲۰۰۹) ازآن خود کرد.

کتاب «کشتن کتابفروش» ۲۰۰ صفحه دارد و با قیمت پشت جلد ۳۶۰۰۰ تومان در دسترس عموم علاقه‌مندان کتاب قرار گرفته است.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY