یک ایرانی در بین نامزدهای جایزه «فولیو»
بازديد : iconدسته: ادبیات

فهرست نامزدهای نهایی جایزه ادبی (راسبونز) «فولیو» ۲۰۲۰ درحالی اعلام شد که نویسندگان زن بخش اعظم آن را به خود اختصاص داده‌اند و نام یک نویسنده ایرانی نیز در بین آن‌ها به چشم می‌خورد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، جایزه ادبی «راسبونز فولیو» که بیشتر با نام «فولیو» شناخته می‌شود، این بار تعداد بیشتری از نویسندگان زن را به عنوان نامزدهای نهایی خود معرفی کرده است. این درحالی است که تاکنون هیچ نویسنده زنی موفق به کسب این جایزه ادبی نشده است.

درمجموع شش زن به فهرست نامزدهای نهایی این جایزه ادبی راه‌ یافته‌اند.

در این بین کتاب «مهمانخانه برای بیوه‌های جوان» نوشته «آزاده معاونی» نیز به عنوان یکی از نامزدهای نهایی این جایزه ادبی معرفی شده است. «معاونی» پیش‌تر برای  نگارش این کتاب به فهرست نامزدهای اولیه جایزه ادبیات غیرداستانی «بیلی جیفورد» راه یافته بود.

اثر این نویسنده ایرانی-آمریکایی روایتگر زندگی زنانی است که علی‌رغم داشتن مدارک دانشگاهی و رویاهای بسیاری در سر برای یافتن سرزمین عدالت و تقوا، ناگهان خود را در میان اعضای گروه تروریستی داعش می‌بینند.

در این جایزه همچنین «زادی اسمیت» برای خلق «اتحادیه عظیم»‌ نخستین مجموعه داستان کوتاه خود با سه اثر داستانی دیگر از جمله «آرشیو کودکان گمشده» نوشته «والریا لوئیسلی» که در فهرست نامزدهای اولیه «بوکر» قرار گرفت، « پیروزی» نوشته «جیمز لاسدون» و «مدرسه توپکا» اثر «بن لرنر» به رقابت می‌پردازد.

مجموعه شعر «سرگیجه و روح» به قلم «فیونا بنسون» برنده جایزه ادبی «‌فوروارد»، مجموعه مقالات «صورت فلکی»‌ نوشته «شینید گلیسون» و «روی شن‌های کلیسا» از دیگر آثار حاضر در این فهرست هستند.

جایزه ادبی «راسبونز فولیو» از سال ۲۰۱۴ به بهترین ادبی سال فارغ از ژانر و نوع آن اهدا می‌شود.  ارزش نقدی این جایزه ادبی  در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ۲۰ هزار پوند بود و از سال ۲۰۱۹ به ۳۰ هزار پوند تغییر پیدا کرد.

این جایزه در سال‌های پیش به افرادی همچون «ریموند آنتروباس» برای مجموعه شعر«پایداری» و «ریچارد لوید پری» برای «ارواح سونامی» رسید.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY